Меню
Разработки
Разработки  /  Алгебра  /  Кабинет  /  Прочее  /  Ен улкен ортак болгіш

Ен улкен ортак болгіш

дорогие коллеги предлагаю вашему вниманию разработку по математики

10.02.2018

Содержимое разработки

Сабақтың  тақырыбы : Ең  үлкен  ортақ  бөлгіш. Өзара  жай  сандар.
Сабақтың мақсаты :    
     Білімділік: Сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба білу,өз ойын дәл,         
          тиянақты айта білуге үйрету.
  Тәрбиелілік:   Пәнге деген қызығушылығын арттыру, тез ойлап жақсы нәтижеге жету        қабілеттерін  арттыру.                                                                   Дамытушылық: Оқушылардың өзін – өзі тану белсенділігін  жетілдіру, математикалық        мәдениетке тәрбиелеу.
Көрнекілігі :   интерактивті  тақта,кеспе
Сабақтың  түрі : аралас  сабақ
Сабақ  барысы : 

1.     Ұйымдастыру.
2.     Үй  тапсырмасын  тексеру.
І. Қайталау сұрақтары:
А)Қандай сан берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп аталады?
Ә)Өзара жай сандар деп қандай  сандарды атайды?
ІІ. №300
Теңдеулердің шешімдерін дұрыс тауып , Құйрықты жұздыздың атауын оқисыңдар.

  M . Х+187:11=21             T. 16*25-28x=612:3      K. 27:x +405:9=48

              X+17=21                   400-28x=204                       27:x+45=48

                    X=21-17                      28x=400-204                     27:x=48-45

                    X=4                                 x=196:28                       27:x=3

                                                            x=7                                  x=27:3

                                                                                                    x=9

O. 581:83+51:x=24          A. 216:x+16*18=324       E. 24x-345:23=105

              7+51:x=24                  216:x+288=324                   24x-15=105

                  51:x=24-7                           216:x=324-288                24x=105+15

                   51:x=17                               x=216:36                 24x=120

                        x=51:17                          x=6                             x=120:24

                        x=3                                                                    x=5





Cабақтың тақырыбы: Рационал сандарды азайтуға есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Рационал сандарды азайту ережелерін есептеулерде пайдалана білуге үйрету;Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын таба білуге дағдыландыру.

Тәрбиелілік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлауын, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру, өз ойын сауатты түрде жеткізе білуді қалыптастыру.

Сабақтың көрнекіліктері: Тесттер, таратпа материалдар, слайд, суреттер, кесте, оқулық, жұмыс дәптері.

Сабақтың түрі: ойын - сабақ

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

1. Тірек схемалары бойынша сұраққа жауап

2. «Топтастыру стратегиясы»

ІІІ. .«Білімің – ұшар қанатың» (оқулықпен жұмыс)

ІV Табиғатпен байланыс “Ойлан, тап!” ойыны

V. «Сергіту сәті» (логикалық сұрақтар, жұмбақтар)

VI. «Шешуші сәт.» Тест

VII. . Қорытындылау; Бағалау.

VIIІ Үйге тапсырма

І-кезең. Үй тапсырмасын тексеру:

1. Тірек схемалары бойынша сұраққа жауап

2. «Топтастыру стратегиясы»

ІІ-кезең. «Білімің – ұшар қанатың» (оқулықпен жұмыс)

ІІІ-кезең. Табиғатпен байланыс “Ойлан, тап!” ойыны

ІV-кезең. «Сергіту сәті» (логикалық сұрақтар, жұмбақтар)

V-кезең «Шешуші сәт» (тест тапсырмалары)

І кезең. 1. Тірек схемалары бойынша сұраққа жауап

  1. - 12 + ( - 24 ) - 36

  2. Кез-келген теріс сан оң саннан кіші

  3. а кез - келген теріс сан нөльден a

  4. Қарама – қарсы сандардың қосындысы 0-ге тең

  5. Координаталық түзу бойында -3,2 саны -3 тің Сол жағында

3.Есептер  шығарту.

І.Ауысша есепте:

4 пен 12            ЕҮОБ(4,12)=4                         6 мен 15            ЕҮОБ(6;15)=3


4 пен 10            ЕҮОБ(4;10)=2                         3 пен 9               ЕҮОБ(3;9 )=3

5 пен 6              ЕҮОБ(5;6  )=4                         8 бен 18             ЕҮОБ(8;18)=2

ІІ. Кітаппен жұмыс: №295

    Математикалық диктант

  1.      ЕҮОБ(42;60)=  6

  2.      ЕҮОБ (45;81)= 9

  3.      ЕҮОБ(28;33)=1

  4.      ЕҮОБ(75;90)=15

  5.      ЕҮОБ(26;65;130)=13

  6.      ЕҮОБ(48;24)=24

ІІІ.Өзара  жай  сандарды тап:

Берілген сандар

Ортақ бөлгіштері

ЕҮОБ

15 және 21

             


6 және 7

1

1

18 және 37

1

1

23 және 46



24 және 25

1

1














  ІV.Cематикалық карта


 1

10

27

37

45

52

Тақ сан

+


+

+

+


Жұп сан


+




+

Жай сан

+



+



құрама сан


+

+


+

+










2. «Топтастыру стратегиясы»


Натурал сандар

Бүтін сандар



Оң сандар


Қарама-қарсы сандар






Теріс сан





Рационал сандар




IІ-кезең. «Білімің – ұшар қанатың» (оқулықпен жұмыс)


504 Есептеңдер:



1) 1,37- 4,9 2) 3,8 – 5,35

3) 1/6 – 0,35 4) 0,8 – 1/3


506 Теңдеуді шешіңдер

1) -13,7-(-х) = -4


2) 6,1 – (-У) = -5.2


3) -2,9 + (-х) = -3,8

ІII-кезең. Табиғатпен байланыс “Ойлан, тап!” ойыны

  1. Есептей отырып, белгісіз құс атауын табыңдар



  • - 379 + 948 = 569

  • - 0,81 + 0,66 = -0,15

  • - 7,6 + 19,2 = 11,6

  • - 2,6 – (- 1,4) = -1,2

  • 3,2 – 6,28 = -3,08

  • - 1408,7 + 408 = -1000,7

  • -817 + 817 = 0

  • - 13,25 – 11,05 = -24,3

Фламинго



V. Логикалық есеп

Бірінші топта  – 24 , ал екіншісінде 18 оқушы бар .

1.Әр қатардағы оқушылар саны тең болатындай етіп бірінші топты сапқа тұрғызу керек .

2. Әр қатардағы оқушылар саны тең болатындай етіп екінші топты сапқа тұрғызу керек .

3. Әр қатардағы оқушылар саны тең болатындай етіп  бірінші және екінші топтың  оқушыларын сапқа тұрғызу керек . (бірінші топ екіншісімен қатар жүретіндей )

Қанша мүмкіндік бар ? 6 мүмкіндік

 4.Сабақты  қорытындылау

Тест

1-нұсқа

1)5,9,15,21,24,50,60 сандарынан 120-ның еселіктерін тауып, теріп жазыңыз:                   

А)5,15,24,60               В)15,24,21,9   С)24,60,50,21   

2) 63 саны жай сан ба,құрама сан ба?

А) құрама               В) жай                    С) дұрыс жауап жоқ

3)105,156,255,275,345,415,465 сандарының қайсылары 15-ке бөлінеді?Теріп жаз

А)15,255,345,465                                   В)15,255,275,415

4)теңдеуді шешіңдер:   3(4х+13)-25=74

  А)5                                 В)13                                             С)2

5)1,3,8,7,9,4 сандарының ішінен тақ цифрларды теріп жазыңыз

А)1,3,7,9                     С)3,8,4,9                    В)8,3,1,4

6) 543+84 қосындысы 5,4 ж\е 3сандарының қайсысына бөлінеді

А)3               В)5                                 С)4

7) қандай сандар 20-ға бөлінеді:

А)144,184,278,520                В)144,278,173,520                С)дұрыс жауабы жоқ


 5. Үй жұмысы: №302

6. Бағалау



IV-кезең. «Сергіту сәті» (логикалық сұрақ, жұмбақ)

Логикалық сұрақтар:

  1. Егер тырна бір аяғымен тұрса 3 кг болады, ал егер екі аяғымен тұрса,оның салмағы қанша? (3кг)

  2. Үстел беті төртбұрышты, оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ неше бұрыш қалады? (5 бұрыш)

  3. Төрт қойдың неше аяғы бар? (16 аяқ)

  4. Наурыз тойы кезі. Ат жарысы өтуде. Үш пар ат 60км шауып өтсе, әр ат неше км-ден шабады? (60 км)

Жұмбақтар:

1.Бүтін сан, бөлшек сандар, 2. . Нәрселерді санағанда,

Барлығы да бар онда. Керек ол бізге ауадай.

Бұл қандай сан айтыңдаршы Айтыңдаршы бұл қандай сан

Оң, теріс сан бәрі осында Жан-жағыңа қарамай.

(Рационал сандар) (Натурал сан)


V-кезең «Шешуші сәт» (тест)

Тест тапсырмалары:

1. -29 + 50 =

А) 79 Б) 21 В) -21

2. -4,3 + 7,5 =

А) 11,8 Б) -3,2 В) 3,2

3. -1,8 – (-9,5) =

А) 7,7 Б) 10,3 В) -8,7

4. 3,8 + х = - 2,7

А) -6,5 Б) -1,1 В) 0

5. - 11,9 + (-6,7 +11,9)

А) 6,7 Б) 5,6 В) -6,7

6.- 9,1 – (7,6 – 9,1)

А) 7,6 Б) -6,7 В) -7,6


VII. Үйге тапсырма: № 506(4-6), 505 есептер

VIII. Қорытындылау; Бағалау.



























-75%
Курсы повышения квалификации

Развитие пространственных представлений школьников в обучении математике в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 36 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
3000 руб.
750 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Ен улкен ортак болгіш (143 KB)
