Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: НЗМ ФМБ Тараз Күні: 11 – 16.09.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Садыкова Ж.Ж. Сынып: 7 Қатысқандар саны: Сабақ № 3,4 Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Химиялық элемент жөніндегі түсінік Қосылыстар мен қоспалар Зертханалық жұмыс №1 Қосылыстар мен қоспалар. | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.4.1.1 "элемент" ұғымын атомдардың белгілі бір түрі деп түсіну; 7.4.1.2 таза зат атомдардың бірдей түрінен тұратындығын түсіну; 7.4.1.3 жай зат, қоспа және қосылысты ажырата білу; 7.4.1.4 жай зат, қоспа және қосылыс жайлы білімдерін қолданып бейтаныс заттарды анықтай алу; | |||
Сабақ мақсаттары |
| |||
Жетістік критерийлері |
| |||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика және терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Химия ...........оқытады Химия пәнін мақсаты........ болып табылады Химияның міндеттері............ X баламасы/баламасы емес, себебі… Х-ты бөліп алу У-пен салыстырғанда көбірек/азырақ қиындық туғызады, себебі... Элементтер Хболып табылады/не, бірақ қосылыстар У болып табылады/ не, Х болып табылмайды/ие емес Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? Х бөліп алу үшін анағұрлым/азырақ қиындық туғызады, неге? A және B бірге C болып табылады, | |||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу | |||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану пәнінен , өмір мен байланыстырып еске түсіру | |||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд , видеолар көрсетіледі | |||
Бастапқы білім
| Дүниетану пәнінен , өмір мен байланыстырып еске түсіру | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | ||
Сабақтың басы
| Сабақ басында: Ой шақыру «Сен қалай ойлайсың?» «Химиялық құбылыстарды ажырату » - оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін сұрақтар қойылады. - сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Химиялық термин сөздермен танысу. Үш тілде аударма жасау.
| Слайд | ||
Сабақтың ортасы
|
Көрсетілім: Оқушыларға темір мен күкірт үлгілерін көрсетіледі (мүмкіндігінше басқа элементтерді, мысалы көміртекті көрсету). Көрсетілім: Темір ұнтағы мен күкіртті бірге араластыру – темір мен күкірттің нақты пропорцияға ие емес екендігіне көз жеткізу
Топтық жұмыс. Талқылау Оқушылардың темір мен күкірт қоспасын бөліп алу мүмкіндігін талқылауын сұралады. Көрсетілім: Егер оқушылар ерітуді ұсынса, мұндай қоспаның құрамы еруге қабілетті емес қосылыстардан тұратындығын айта кету. Егер олардың біреуі магнитті ұсынса, бұл шешімнің тиімді екендігін көрсетіледі.
Зертханалық жұмыс №1 Қосылыстар мен қоспалар. 30 мин Жұмыс барысы: А тәжірибесі.
В тәжірибесі
Бақылау сұрақтары: Қарапайым және күрделі заттарды көрсетіңіз. Қоспаның қосылыстан айырмашылығы неде? Оларға бір-бірін тексеріп, өз бақылауларын жазып алуға мүмкіндік беру керек: - сыртқы түрі - баяу қыздырылуы - суда ерігіштігі - сұйылтылған хлорсутек қышқылымен реакциясы Оқушылардан химиялық реакцияның жүргендігі туралы қандай дәлелдері бар екендіктерін атаңыздар.
| 2 оқушыға Реактивтер: темір жоңқасы -10 г Күкірт-10г ас тұзы-10г су-100мл Жабдық және ыдыс: сынауықтары бар штатив-1шт конусты колба-1шт спирт шам-1шт сүзгіш қағаз-4шт шыны таяқша-1шт сынауықтардың ұстағышы-1шт асбест торы-1шт құйғы-1шт фарфор табақша-1шт сіріңкелер-1шт | ||
Сабақты бекіту | Бірін бірі бағалау Оқушылар бір біріне сұрақтар қою арқылы
Жеке жұмыс Жаттығулар орныдау
а) ауа ә) бұлақ суы б) қар в) мұз 2. таза заттар мен қоспаларды ажыратыңыз а) бензин ә) мыс сымы б) құм в) ас тұзы г) темір шеге. |
| ||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
| ||
Үй тапсырмасы | Таза заттар мен қоспалар |
| ||
Бағалау | Оқушылар бір-бірін тексеріп бағалайды Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады. |
|