«ОЗЕРНЫЙ ОРТА МЕКТЕБІ» ММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Сандық тың бөліктерін құрастыру.
Технология пәнінің мұғалімі: Есжанов Д.Б.
2016-2017 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: Сандық тың бөліктерін құрастыру.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: қазақ халқының қолөнер туындыларының шығу тарихы, жасалу технологиясы мен тұрмыста қолданылуын түсіндіру.
ә) дамытушылығы: оқушыны еңбекке машықтандыру арқылы іске икем-ділігін,іскерлік пен шеберлік дағдыларын қалыптастыру.
б) тәрбиелілігі: ұлттық қолөнерді құрметтеуге үйрету және эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақты оқыту әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,сарамандық және өз бетімен жұмыс.
Қолданылған көрнекіліктер: дайын жасалған сандықша, ағашты қолмен өңдеу және металмен өңдеу кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесі, чеканка.
Керекті құрал-саймандар: ағаш, қол арасы, сүргі, егеу түрлері, жұқа қаңылтыр, шекімелеу құралдары, балға, қарындаш, сызғыш.
Пәнаралық байланыс: сызу, тарих, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу,сабаққа қатысуын және даярлығын тексеру.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
Өткен сабаққа шолу жасау.
1)Ағашты қол арамен кесудің қандай жолдары мен тәсілдері бар?
2)Ағашты сүргілейтін аспаптардың қандай түрлері бар?
ІІІ.Жаңа сабақ түсіндіру.
Теория бөлімі:
1)Ағаштың тарихы жайлы түсінік беру.
2)Ағаштан жасалатын үй жиһаздары туралы.
3)Қолөнер бұйымдарының өрнек мотивтері.
4)Сандықтың тарихы, түрлері (қолсандық, жағлан, әбдіре).
Оқушылар! Бүгін біздер сабақта үй жиһазы-сандықты жасап үйренеміз. Ежелден қазақ халқы үй жиһазын ағаштан жасаған. Қазақстанның мына аймақтарында ағаштың түрлері бар: Солтүстік Шығыста, Алтай төңірегінде қайың, шырша, қарағай; Оңтүстікте терек, жеміс ағаштары; Батыста қарағай, қайың, жөке. Ағаш ұқсатумен айналысатындарды үйші, оймашы, балташы, тоқушы деп шартты түрде төртке бөлген. Ағаштың адамзатқа,тұрмыс-тіршілігіндегі қолданылатын орнымен қатар ата-бабаларымыз үшін қасиетті де, киелі ағаштың орны бір бөлек екенін байқаймыз.
“Ел іші-өнер кеніші” дегендей біздің өлкемізде де ағаштан түйін түйетін небір атақты шеберлеріміз болған. Мысалға, соның бірі жерлесіміз белгілі қолөнер шебері-Айдос Мұратұлы атамыз. Халық шеберлерінің ағаштан жасаған, кең тараған бұйымдарының бірі - сандық. Оған киім-кешек т.б. заттарды салуға арналған. Қыз ұзатқанда қыз жасауы сандық болған. Ағаштан жасалған үй жиһаздарының безендіру тәсілдерінің де ерекшеліктері бар. Мысалы: Оңтүстікте бояумен сәндеу, ою жүргізу басымырақ болса, Солтүстік, Орталық, Шығыста түсті металдар мен әсемдеу жиі кездеседі. Ал, Батыста бедерлеп ою ойылып, қосымша түрлі-түсті бояулар жағылып үйлесімді көркемделеді.
Үй жиһаздарына салынатын ою-өрнек мотиві де әр түрлі. Оңтүстікте геометриялық фигуралар пайдаланса, Солтүстік, Орталық, Шығыс аймақтарда жануар стилі (зооморфты) және өсімдіктер стилін жиі пайдаланады. Ертеде қазақ халқы үй жиһазының әдемілігіне ерекше көңіл бөлген. Әсіресе өрнегіне. Ежелгі шеберлер үй жиһаздарының бетіне нақыштап сүйектен, күмістен, алтыннан оюлармен әшекейлеген. Мысалы: сандықтың, ағаш төсектің беттеріне. Қолөнерге бай қазақ халқының үй жиһаздарының ішінде сандықтың ежелден үш түрде жасалып келген киім-кешек, әр түрлі ұсақ-түйек бұйымдар сақтау үшін үлкенді-кішілі қолсандық, жағлан және әбдіре пайдаланған. Үлкен әбдіре-сандықтың ұзындығы 90-100 см, биіктігі мен ені 45-50 см шамасында жұқа қарағай тақтайлардан жасалады. Жағландар әбдіре-сандық сияқты үлкен емес. Оның ұзындығы 60-70 см, ені мен биіктігі 30-35 см шамасында. Қол сандықтарды бойжеткен қыздарға арнап жасатады. Оның көлемі де шағын, ұзындығы 45-50 см, ені 25-30 см, биіктігі 15-20 см шамасында болады.
Жасалу ерекшеліктеріне байланысты да әрқилы. Мысалы: ағаштан ойған сандықтар, терімен қапталған жағландар, сүйек сандықтар, жұмсақ қаңылтырмен әсемделген сандықтар. Олардың аяғы болмаған. Қазіргі жағдайда сандық жасағанда, жерге қойғанда түбі дымқыл тартпау үшін оның астыңғы төрт бұрышына үйлестіре тақтайдан бұрыштап аяқтар орнатамыз. Екі қапталына екі тұтқа орнатылады. Тұтқаларды қалың сым темірден немесе қалың қаңылтырдан дайындауға болады. Сандықшаның алдыңғы қабырғасының дәл ортасынан қақпағына кекіл орнатылады. Кекіл сандықшаны құлыптап қою үшін қажет. Жасалынатын сандықшаның қарама-қарсы қабырғалары бірдей болғандықтан, олар бірге дайындалады. Бұл екі беті бірдей сүргіленген қарағай тақтайларды бір-біріне қапсырып қағуымыз керек немесе желім жағып желімдеуге болады. Қақпағын екі жерден топсамен бекітіп, тұтқасы мен кекілін орнатамыз. Сандықшаның даярлама бөлшектері дайын болғаннан кейін, ретімен мұқиаттап қағамыз.Енді сандықшамыз әзір болғасын, оның бет жағын әсемдеуді жасаушы оқушылардың өзіндік логикалық ойлау ерекшеліктері мен (фантазиясы) шеберліктеріне байланысты. Сонымен, оқушылар,біздер сандықтыңшығу тарихын,түрлерін, оның беті қандай және қалай өрнектелетіні туралы біраз ой қозғадық,ерек-шеліктері мен жасалу технологиясына тоқталдық.Қазіргі сабақта қол сандық-ты жасап үйренеміз. Қол сандықты жасауды нұсқау картасына сүйене отырып дайындаймыз. Әрі қарай ендігі жұмысты техника қауіпсіздігі ережелерін есте сақтай отырып, сарамандық жұмысты жүргіземіз.
Ағашты қолмен өңдеу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері:
1. Жұмысты бастамас бұрын құрал-саймандарды түгендеп, мұқият тексеру керек.
2. Жұмыс кезінде әр нәрсеге алаңдаушы болма және басқаға кедергі жасама.
3. Кесу, сүргілеу кезінде өңделетін ағаш мықтап бекітілуге тиіс және сол қолды араға жақын ұстамаңдар.
4. Жұмыс соңында жасап жатқан бұйымыңды,материалынды кезекшіге немесе мұғалімге тапсыр.
Металмен жұмыс істеу барысындағы техника қауіпсіздігі ережелері:
1. Қаңылтырдың бетін,жиегін саусағыңмен сипама.
2. Қаңылтырмен жұмыс істегенде,міндетті түрде қолғап кию қажет.
3. Сым темірмен жұмыс жасағанда,оның екінші ұшына сақ болған жөн.
Сандықшаның жасалу технологиясы:
1 кезең. Өлшемі бойынша бет жағын және артқы жағын,екі жанын жасайды.
2 кезең. Өлшем арқылы қақпақтың екі жанын бірдей жасайды.
3 кезең. Сандықшаның бет жағына түсетін оюды қағаздан ойып,қаңылтырға түсіреді.Қаңылтырды өлшемі арқылы қию.
4 кезең. Шеку шегесі (чекан) және балғамен алдын ала қаңылтырға түсірілген өрнекті бедерлеп шеку, түзету.
5 кезең. Алдымен қорабы мен қақпағын жинап, шегелеп, содан кейін қораптың бет жағына чеканка орнатады. Екі бүйіріне тұтқа қағып, топсаларымен кекілін бекітеді.
Үйге тапсырма: Сандықтың түрлері туралы мәнжазба жазып келу. Топтың жетекшісі еңбек құралдарын жинап мұғалімге тапсырып, кезекші шеберхананы жинастырады.