Меню
Разработки
Разработки  /  Информатика  /  Уроки  /  8 класс  /  Процессордың сипаттамалары

Процессордың сипаттамалары

8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
10.10.2020

Содержимое разработки


Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: №35 мектеп-лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сейтова Тынгули Баекеевна


Сынып: 8 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Процессордың сипаттамлары



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- процессордың функцияларының қызметін білу және сипаттамасын түсіну;

- процессордың сипаттамаларын салыстыра отырып, ажырату;

-процессордың сипаттамаларын қарапайым деңгейде жеткізу.

Бағалау критерийі

- процессордың функцияларының қызметін біледі, оларды сипаттамасын түсінеді.

- процессордың сипаттамаларын сылыстыра отырып, ажырата алады

- процессор мен адам минының жұмсын салыстырады.

Тілдік мақсаттар


Процессордың раязрядылығы – разрядностьпроцессора - The size of theprocessor

Кеш жады - кешпамять - Cache memoty

Жүйелік шина – системная шина – susterm bus

Ядролар саны – количество ядер - Nummer of cores

Құндылықтарға баулу


Процессор функциясының мен сипаттамасын анықтай отырып, білім беру жүйесін жаңғырту жолында қолдана білуге үйрету, жауапкершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, математика,орыс тілі

Алдыңғы білім


Процессор

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы












Ұйымдaстыру: сәлемдeсу, оқушылaрды түгeндеу.


Психологиялық ахуал қалыптаcтыру.

«Комплимент» әдісі арқылы қасындағы ортырған оқушыға қарап, қолдарын алып бір – біріне жылы лебізді сөздер айтады (сен өте керемт жансын, бүгін әдемісін т.б.)



Топқа бөліну

«Үндеме» әдісі бойынша топқа 2 топқа бөлу

1 топ – CPU

2 топ – GPU



Өткенге шолу:

«Миға шабуыл» әдісі. Сөлемдегі қалып қойған сөзді табу. Әр топ бір-бірін сұрақ қояды.

І-топ.

  1. Нанометр – метрдің ........ бір бөлігі

  2. Микрон – метрдің ...... бір бөлігі

ІІ-топ.

  1. Техпроцесс – процессордағы ..... өлшемі.

  2. Алғашқы процессорда .....транзистор болған.


ҚБ: «Парасатты диалог» тәсілі арқылы топтар бір-бірін ауызша бағалайды.

СТ: диалог - қолдау, қарқын.













Ү лестірмелі карточка тапсырмалары














Сабақтың ортасы


























Адасқан әріптер» стратегиясы арқылы оқушылар слайдта көрсетілген әріптер бойынша топтаса отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. (Процессордың сипаттамлары). (16,18,15,19,19,1518,4,914 19,9,16,1,20,20,1,13,1,12,1,18,9)

Жаңа сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Мұғалім: - Процессор деген не?

- Процессор қандай қызмет атқарады? Сұрақ қоя отырып,

«Медиа» әдісі бойынша видео ролик көрсетіледі, жаңа тақырыпқа ой қозғау мақсатында.



1-тапсырма. Топтық жұмыс.


«Мозаика» әдісі

1-топ. Процессор функцияларының қызметін,

2-топ. Процессордың сипаттамаларын

Кітап бойынша жұмыс жасай отырып постер құрады. Оқушылар пікірлерін ортада талдайды.


Дескриптор:

- Процессордың функцияларының қызметін біледі, оларды сипаттамасын түсінеді.

- Процессордың фунция қызметі мен сипаттамаларын ажыратады.

- Зерттей отырып, өз шешімдерін ұсынады.


ҚБ: «Жауап беретін әріптес» әдісі aрқылы топтар бірін-бірі ауызша бағалайды, бірінші топ келесі топқа ашық сұрақтар қоя отырып, өз әріптестерінің жауаптарын қабылдайды.

СТ:оқушылар тапсырманы жылдам жасағанына байланысты саралаудың қарқын тәсілі және топтық жұмыстың нәтижесін шығару үшін бағалау тәсілі қолданылады.

2-тапсырма. Жеке жұмыс.

« Кестені толтырыу» әдісі.



































Бағалау критерийі: Процессордың сипаттамаларын сылыстыра отырып, ажырата алады.



Дескриптор: 1. Ядро атауын жазады

2. Ядролар санын жазады

3. Жиілігін жазады

4. Кеш жадының көлемін жазады.

5. Техпроцессін жазады.

6. Кристал ауданын жазады.


ҚБ: Дескрипторға сүйене отырып «Дұрыс және бұрыс» әдісі арқылы оқушылар жұптасып отырып тапсырманы орындайды және алмаса отырып жұмысын бір-бірін бағалайды

СТ: Бағалау, дереккөздері тәсілі қолданылады.Тапсырманы іздеу барысында оқушылар интернет желісін пайдалана отырып, дереккөздер тәсілі қолданылады.

3-тапсырма. Жұптық жұмыс.

««Фишбоун»» әдісі арқылы процессор мен адамның миының жұмысын салыстырыңдар.

Бағалау критерийі: процессор мен адам минының жұмсын салыстырады.

Дескриптор:

-процессор мен адам миының жұмысын салыстырады

-функциялары мен сипаттамаларын келтіреді

-кемшілік пен артықшылықтарын анықтайды



ҚБ: «Жұптық бағалау» әдісі арқылы бағалау

СТ: тапсырма барысында кейбір оқушылар басқаларға қарағанда жылдам жұмыс істейуіне байланысты қарқын тәсілі мен қорытынды тәсілі бойынша барлығының нәтижесі әр түрлі болады бір тапсырма болғанымен.



Сергіту сәті:

«Шаршыдағы қоңыз» әдісі

Тақтада төмендегідей сурет ілінеді. 9 ұсақ шаршыдан құрастырылған үлкен шаршы ортасында қоңыз суреті. Бастаушы суретке теріс қарап тұрып, қоңыздың ұшу бағытын айтады, егер қоңыз шаршы сыртына шығып кетсе, қатысушылар қол соғады. Бастаушы ауысады. Бірнеше рет қоңызды шаршы сыртына шығарып алса, онда сурет алынып тасталып, қатысушылар қоңыздың бағытын оймен елестете отырып, қол соғады. Мысалы: Қоңыз ортада, оңға ұшты, жоғарыға ұшты, оңға ұшты. Қатысушылар қол соғады, себебі қоңыз сыртқа шығып кетті.

Бұл ойын оқушылардың кеңістікте ойлау дағдысын дамытады, зейінді шоғырландырады.













https://www.youtube.com/watch?v=lHRTFRQyja0








А3 формат,

маркер, информатика 8

сынып оқулығы







Интернет желісі,

компьютер




Оқулықтың(Г.И.Салғараева, Информатика 8, «Арман-ПВ», 2018) 21-22 беттерінде берілген тапсырманы орындайды.



https://okulyk.kz/informatika/307/































4 парағы














































Сабақтың соңы



















Сабақты қорытындылау

«Карточкалар иерархиясы» әдісі

Жеке жұмыс

  1. Проссерларды шығаратын қандай компаниялар бар?

  2. Процессордың тактілік жиілігі деген не?

  3. Процессордың разрядтылығы деген не?

  4. Кеш жадыңың неше деңгейі бар? Олардың айрмашылығы?

  5. Процессордағы ядро дегеніміз не?

ҚБ: Электрондық Кахут қосымшасымен бағалау,ауызша мадақтау.

СТ: Қарқын, нәтиже, бағалау

Рефлексия

«Бaс бaрмaқ»

Мақсат: кері байланыс орнату. Әр оқушыға кері байланыс жасау арқылы өзіне баға беруді ұсыну.

Барлығын түсіндім. – бас бармақ жоғары қараған

Енді түсініп келемін. – бас бармақ көлденең қараған

Мен түсінбедім.- бас бармақ төмен қараған



Үй тапсырмасы:

Өз компьютерлеріңіздің проссесор сипатын жазып келу.







https://kahot.it


















Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тәсілдері тапсырмаға байланысты жүзеге асырыла отырып, сабақты саралау барысында оқушыларды топтастыру арқылы ынтымақтастықтары артады. Сонымен қатар оқушылардың ой – пікірлері қалыптасып, қабілеттері мен деңгейлері анықталады. Берілген тапсырмалардығы ҚБ- арқылы оқушылар тапсырмманы орындай отырып, жауапкершілікке, шешім қабылдай білуге, талдай алуға және ізденістерін арттыра алады.

істікте ойлау дағдысын дамытады, зейінді шоғырландырады

Саралаудың нәтиже әдісі арқылы «карточкалар иерархиясы» әдісі бойынша kahot» арқылы оқушылардың жалпы көлемінде алған білімдерін қорытамын.

Оқушылар сабақ барысында ҚБ арқылы әр түрлі әдіс-тәсілдер мен бір-бірін бағалау мүмкіндігі болады. Сабақта ҚБ-дың әр түрлерін қолданады. Мысалы:

  1. «Миға шабуыл» әдісі. Сөлемдегі қалып қойған сөзді табу. Әр топ бір-бірін сұрақ қоя отырып, «Парасатты диалог» тәсілі арқылы топтар бір-бірін ауызша бағалайды.

  2. 1-тапсырмада

«Жауап беретін әріптес» әдісі aрқылы топтар бірін-бірі ауызша бағалайды, бірінші топ келесі топқа ашық сұрақтар қоя отырып, өз әріптестерінің жауаптарын қабылдайды.

  1. 2-тапсырмада.

Дескрипторға сүйене отырып «Дұрыс және бұрыс» әдісі арқылы оқушылар жұптасып отырып тапсырманы орындайды және бір-бірін жұмыстарын алмасып отырып бағалайды.

  1. 3- тапсырмада

«Жұптық бағалау» әдісі жұптар бір-бірін критерий арқылы бағалайды

«Бас бармақ» әдісі Мақсат: кері байланыс орнату. Әр оқушыға кері байланыс жасау арқылы өзіне баға беруді ұсыну.



Компьютермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтауын есткеру.



Оқушыларды сергіту үшін

«Шаршыдағы қоңыз» әдісі қолдынылады

Сабақ бойынша рефлексия




-80%
Курсы повышения квалификации

Современный урок информатики в условиях реализации ФГОС

Продолжительность 108 часов
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
5900 руб.
1180 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Процессордың сипаттамалары (578 KB)
