Меню
Разработки
Разработки  /  ОБЖ  /  Уроки  /  7 класс  /  Разработка урока на тему "Уміння вчитися. Умови успішного навчання. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей" (Основи здоров’я)

Разработка урока на тему "Уміння вчитися. Умови успішного навчання. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей" (Основи здоров’я)

Материал на украинском языке. Мета: ознайомити з умовами успішного навчання, методами і прийомами розвитку сприйняття, уваги, пам`яті, творчих здібностей.
18.02.2016

Описание разработки

Материал на украинском языке.

Мета:

ознайомити з умовами успішного навчання, методами і прийомами розвитку сприйняття, уваги, пам'яті, твор­чих здібностей.

Завдання:

Сприяти формуванню навичок акти­візації своїх інтелектуальних здібностей;

Розвивати вміння вчитися, зосереджува­тися на досягненні мети;

Розвивати працьовитість, уміння планувати свою діяльність, ура­ховуючи аналіз можливостей і обставин;

Дати уявлення про індивідуальні особливості пізнавальних процесів особистості;

Виховувати установку на успіх та віру в себе потребу у все­бічному саморозвитку й самовдосконаленні;

Виховувати силу волі, наполегливість, рішучість.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

1. Привітання, створення позитивного настрою.

2. Вправа «Знайомство».

Продовж речення: «Я добре вмію...»

ІІ. Активація чуттєвого досвіду, опорних знань учнів і практичного досвіду учнів.

1. Мікрофон.

2. Цікава інформація.

3. Інтелектуальна розминка «Що було б, якби...»

ІII. Мотивація навчальної діяльності.

1. Мозковий штурм

Що вам потрібно для того, щоб здійснити задумане, досягти життєвих цілей?

Як стати успішним?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку та завдань уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Разработка урока на тему Уміння вчитися. Умови успішного навчання. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей

2. Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку? Поясніть.

3. Шкала актуальності

V. Вивчення нового матеріалу.

VI. Осмислення учнями знань.

Робота за підручником (у парах)

Вправа «Асоціативний кущ» Умови успішного навчання

Робота за пам'яткою «10 умов успішного навчання»

Аукціон ідей

Робота за підручником (у парах)

Оздоровлююча вправа. Гімнастика для очей

Вправи на концентрацію уваги

«Кольорові слова»

VII. Формування навичок у стандартних ситуаціях. (Тренувальні вправи)

Вправа на розвиток творчих здібностей

«Так, та не так»

Оздоровлююча вправа. Руханка

«Танці народів світу» (відеосупровід)

VIII. Підбиття підсумків уроку.

IX. Домашнє завдання.

Весь материал - в документе.

Содержимое разработки

Основи здоровя. 7 клас

Хмарний В.М.

Урок № 19

Тема. Уміння вчитися. Умови успішного навчання. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей.

Мета: ознайомити з умовами успішного навчання, методами і прийомами розвитку сприйняття, уваги, пам'яті, твор­чих здібностей.


Завдання:


  • Сприяти формуванню навичок акти­візації своїх інтелектуальних здібностей;

  • Розвивати вміння вчитися, зосереджува­тися на досягненні мети;

  • Розвивати працьовитість, уміння планувати свою діяльність, ура­ховуючи аналіз можливостей і обставин;

  • Дати уявлення про індивідуальні особливості пізнавальних процесів особистості;

  • Виховувати установку на успіх та віру в себе потребу у все­бічному саморозвитку й самовдосконаленні;

  • Виховувати силу волі, наполегливість, рішучість.


Обладнання: ТЗН, пам'ятка «10 умов успішного навчання», картки для роботи у групах, пам'ятка «Як стати успішним» (за кількістю учнів), дидактичний матеріал, ілюстративний матеріал; аркуші паперу, олівці, картки для вправи «Ко­льорові слова», сюжетні малюнки (за кількістю учнів), відео «Танці народів світу», фарби, предмети для вправи «Так, та не так».

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.


ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Привітання, створення позитивного настрою

2. Вправа «Знайомство»

Продовж речення: «Я добре вмію...»

ІІ. Активація чуттєвого досвіду, опорних знань учнів і практичного досвіду учнів

1. Мікрофон

2. Цікава інформація

3. Інтелектуальна розминка «Що було б, якби...»

ІII. Мотивація навчальної діяльності

1. Мозковий штурм

  • Що вам потрібно для того, щоб здійснити задумане, досягти життєвих цілей?

  • Як стати успішним?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку та завдань уроку

1. Вступне слово вчителя

2. Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку? Поясніть.

3. Шкала актуальності

V. Вивчення нового матеріалу

VI. Осмислення учнями знань

  1. Робота за підручником (у парах)

  2. Вправа «Асоціативний кущ» Умови успішного навчання

  3. Робота за пам'яткою «10 умов успішного навчання»

  4. Аукціон ідей

  5. Робота за підручником (у парах)

  6. Оздоровлююча вправа. Гімнастика для очей

  7. Вправи на концентрацію уваги

«Кольорові слова»

VII. Формування навичок у стандартних ситуаціях (Тренувальні вправи)

  1. Вправа на розвиток творчих здібностей

«Так, та не так»

  1. Оздоровлююча вправа. Руханка

«Танці народів світу» (відеосупровід)

VIII. Підбиття підсумків уроку

IX. Домашнє завдання

Учитель. Привітання, створення позитивного настрою

Вправа «Знайомство»

Продовж речення: «Я добре вмію...»

Ви особливі. Навчаючись у школі, ви помічаєте, що серед ваших однокласників є ті,

які відмінно встигають з природничих предметів, полюбляють розв’язувати математичні задачі, легко засвоюють поняття. Є також однокласники, які гарно малюють, грають на музичних інструментах, пишуть вірші, захоплюються літературою, мають спортивні досягнення. Є серед ваших однолітків і такі, які нічим не вирізняються, але стабільно встигають в школі. Є також учні, які не хочуть учитися й просто «відсиджують» уроки. Тобто в кожного в нас є свої індивідуальні та психологічні особливості, які відрізняють вас від одного.

Мікрофон

У класному колективі кожен із вас особливий, тобто є особистістю і має свій талант. Для реалізації таланту люди обирають певну професію. Яку ж професію ви плануєте обрати в майбутньому?

Завдання: закінчити думку, назвавши професію, яку хотіли б обрати в майбутньому.

«Я — особистість, маю свій талант, реалізую його ..., завдяки чому в май­бутньому стану...».

Цікава інформація

  • На 1 см2 брудної шкіри містяться приблизно 40 000 мікробів.

  • Волосина людини у 500 разів товща за стінки мильної бульбашки, у 5 разів товща за капіляр, у 12 разів товща за стінки альвеол і в 20 разів товща за павутиння.

  • За 5 хв. засмагання на сонці людина отримує таку кількість тепла, якою можна нагріти 4 склянки крижаної води.

Інтелектуальна розминка «Що було б, якби...»

Учні моделюють ситуацію, продовжуючи думку: «Що було б, якби кожен використовував можливості свого організму, психічні властивості, здібності на 100%?»

Що таке здібності? Ви часто чуєте, як кажуть, що одна людина здібна, а інша – не здібна. Наприклад, у кожному класі є учні, які, порівняно з іншими, швидко й успішно виконують на уроках фізкультури гімнастичні вправи, легко набувають умінь і навичок щодо їх виконання, в подальшому досягають успіху, значно вириваючись уперед. Чому так відбувається? Тому що вони мають здібності до певного виду діяльності – такі індивідуально-психологічні особливості, що найбільшою мірою відповідають вимогам цієї діяльності.

Мозковий штурм

  • Що вам потрібно для того, щоб здійснити задумане, досягти життєвих цілей?

  • Як стати успішним?

Повідомлення теми і мети уроку та завдань уроку

1. Вступне слово вчителя

2. Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку? Поясніть.

3. Шкала актуальності

Хтось народжений бути митцем, хтось — фінансовим генієм, а хтось — майбутнім олімпійцем. Та більшість людей можуть почуватися щасливими, лише виконавши особливе призначення. А для цього необхідні здібності.

Здібності – це особливості людини, її інтелекту, що є необхідною умовою її успіху. До здібностей належать, наприклад, музичний слух і відчуття ритму, необхідні для занять музикою; швидкість рухових реакцій, необхідна під час занять деякими видами спорту; тонкість розрізнення кольорів – для художника-живописця тощо. Кожна людина має здібності до певного виду діяльності.

Як виявити здібності? Іноді буває так, що дитині відмовляють у вступі до музичної або танцювальної школи тим. Що вона не здібна. Однак в іншому закладі ця сама дитина завдяки наполегливій праці досягає певних успіхів у музиці чи танцях. Тому. Не спостерігаючи за людиною в навчанні, не можна судити про наявність або відсутність у неї здібностей. Відсутність деяких здібностей можна компенсувати наполегливою працею, рішучістю, ініціативою, напруженням сил. До речі, це може сприяти в майбутньому розвитку цих здібностей.

Шкала актуальності

Наскільки актуальною для кожного з вас є тема уроку? Поясніть.

Озвучте показник за 5-бальною шкалою: 0 — зовсім не важлива, ..., 5 — саме те, що необхідно знати (вміти, розуміти тощо) на найближчий час..

Робота за підручником (у парах)

Опрацюйте теоретичний матеріал статті підручника та сформулюйте відпо­відь на запитання: «Що є складовими уміння вчитися?»

Умови успішного навчання. Будь-яка діяльність людини потребує зосередженості та спрямованості. І велика роль тут належить розвиткові уваги.

Мислення дає змогу знайти й розмірковувати про те, чого людина безпосередньо не спостерігає, не сприймає, і дає можливість передбачити хід подій, наслідки дій у майбутньому.

Вправа

«Асоціативний кущ».

Ви, мабуть, не раз помічали, що хтось має хист до математики, хтось легко вивчає іноземні мови, а про когось кажуть, що він чи вона народилися з пен­злем у руках, з лижами на ногах тощо. І це дуже добре. Уявляєте, що було б, якби всі люди мали здібності, наприклад, лише до математики. Хто б тоді грав на скрипці, писав вірші, виховував та навчав дітей?

  • Від чого залежать здібності? Які умови успішного навчання?

Робота за пам'яткою «10 умов успішного навчання»

  • Дотримання режиму дня

  • Упевненість у своїх силах

  • Розвиток сили волі

  • Уважність під час навчання

  • Намагатися осмислювати та розуміти навчальний матеріал

  • Самостійність у навчанні

  • Практичне застосування знань та умінь

  • Розширення свого кругозору

  • Самовиховання кращих людських якостей

  • «Дружба» з усіма навчальними предметами

Історія має багато прикладів, коли люди досягли неймовірних успіхів завдяки наполегливості й розвитку своїх здібностей.

Альберта Ейнштейна замолоду вважали нездібним до математики, в 11 років, на думку своїх учителів, він відставав у розумовому розвитку. Тривалий час Ісаак Ньютон був останнім учнем у класі, доки глузування не змусили його взятися за навчання і швидко залишити позаду всіх, хто з нього насміхався.

— Завдяки чому цим людям удалося досягти значних успіхів? Чи не стануть їхні «умови успіху» в пригоді вам, наприклад, під час навчання?

Аукціон ідей

Як набратися сил для успішного навчання?

Варіанти відповідей: туристичні походи, відпочинок біля моря чи річки, подорож на велосипедах, катання на роликах, лижах, ковзанах, рибальство, рухливі ігри, плавання, танці, заняття спортом, сон, медитація, споглядання творів мистецтва (картин, скульптур тощо), прогулянки на природі тощо.

Успішне навчання допомагає здобувати знання, без яких у сучасному світі неможливо досягти успіху. Щоб учитися було легше, слід розвивати інтелектуальні здібності, пам'ять, увагу, творче мислення. Щоб добре опанувати новий матеріал, потрібно розвивати навички активного слухання та ефективного читання.

Що дня ми дізнаємося багато нового, наші знання збагачуються. Абсолютно все, що ми знаємо й уміємо, є наслідком здатності мозку запам'ятовувати й зберігати в пам'яті інформацію. Пам'ять зберігає нам знання, а без знань неможливі ні плідна діяльність, ні успішне навчання. Тому щоб бути успішним, потрібно за допомогою наполегливості й сили волі розвивати увагу та пам'ять. А це неможливо без розвитку сприйняття.

Робота за підручником (у парах)

Опрацюйте теоретичний матеріал статті підручника та сформулюйте відповідь на запитання: «Наскільки важливим для особистості є розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей?»

Що таке відчуття сприйняття? Які відчуття викликають у вас прогулянка до лісу або парку в різні пори року, перша зустріч з морем чи горами (якщо така була)?

Про багатство навколишнього світу, про кольори, запахи, музичні тони, масу та форму предметів, про спрагу та голод ми дізнаємося завдяки органам чуття. За їхньою допомогою людський організм отримує у вигляді відчуттів різноманітну інформацію про стан зовнішнього та внутрішнього середовища. Однак цілісний образ предмета або явища дає нам сприйняття. На відміну від процесу відчуття, під час сприйняття людина пізнає не окремі властивості предметів і явищ, а предмети та явища навколишнього світу в цілому. Допомагають сприйняттю різноманітні рухи: рухи очей, коли розглядають предмет; рухи руки, що обмацує предмет або користується ним.

Розгляньте малюнки і поміркуйте які відчуття викликає у вас прогулянка в лісі, у парку чи похід у гори? Чи є відчуття джерелом ваших знань про навколишнє середовище?


Природа зажди викликає в людині Предмети та явища навколишнього світу різноманітні відчуття

Значення уваги. Ефективність сприйняття, розуміння й запам'ятовування інформації значною мірою залежить від уваги. Будь-яка діяльність людини потребує зосередженості та спрямованості. Чи оперує лікар, чи працює водій тролейбуса, чи ви виконуєте фізичні вправи або читаєте книжку – неодмінною умовою будь-якої діяльності є увага.

Увага – це зосередженість психічної діяльності на якомусь об’єкті. Увагу потрібно розвивати. Коли ви уважні, наприклад, під час пояснення вчителя, то створюються найкращі умови для навчання й активного мислення.

Отже, властивості уваги – зосередженість і спрямованість. З безліч предметів довкола людина виокремлює переважно один – найважливіший у певний момент, а інших ніби не помічає. Згодом можуть бути виокремленні інші предмети, що стануть центром уваги. Це одна властивість уваги – вибірковість.

Оздоровлююча вправа. Гімнастика для очей

Витягніть уперед вказівний палець правої руки. Протягом ,3-5 секунд подивіться двома очима на кінчик пальця, потім заплющте праве око й дивіться лише лівим оком ще 3-5 секунд; далі змінюємо порядок — 3-5 секунд дивіться на палець двома очима, потім заплющте ліве око й дивіться лише правим оком ще 3-5 секунд.

Вправа на концентрацію уваги

«Кольорові слова»

На картці записані слова, що означають назви кольорів. Вони зображені різними кольорами. Треба назвати не записане слово, а колір букв у ньому. На­приклад, слово «червоний» записано зеленими літерами. Учень повинен сказа­ти: «Зелений» (а не «червоний»).

Запам'ятайте! Щоб досягти чого-набудь у будь-якій галузі, потрібно вчитися керувати своєю увагою. Уважна людина цікава й розумна. Її внутрішній світ приваблює людей.

Чи можна навчитися бути уважним? Безпечно! (Дізнайтеся з додаткових джерел про різноманітні прийоми розвитку уваги).

Що таке пам’ять та яке її значення?

Можливості нашої пам’яті дивовижні. Є відомі люди з феноменальною пам’яттю. Деяким із них досить подивитися на сторінку друкованого тексту, щоб одразу запам’ятати все, записане на ній. Юлій Цезар і Александр Македонський (пригадайте, хто ці історичні особи) знали імена й обличчя всіх своїх солдатів – до 30 тис. чоловік. Відомий математик Л. Ейлер пам’ятав шість перших ступенів усіх чисел першої сотні., О. Альохін грав у шахи по пам’яті «наосліп» одночасно з 30-40 партнерами. Відомий композитор С. Рахманінов міг відтворити будь-який музичний твір, австрійському композитору В. А. Моцарту досить було одного прослуховування, щоб точно покласти на ноти велику складну п’єсу.

А. Македонський. Бюст. IV ст. до н.е. Б. Крафт. Портрет В. А. Моцарта 1819 р.

Щодня ви дізнаєтеся багато нового, з кожним днем збагачуються ваші знання. Усе це надовго зберігається в пам’яті та відтворюється за вашим бажанням.

Запамтайте!

Пам’ять – це процес запам’ятовування, збереження й наступного пригадування або впізнавання того, що людина раніше сприймала, переживала чи робила.

Абсолютно все,що ми знаємо, уміємо, є наслідком здатності мозку запам’ятовувати й зберігати в пам’яті образи, думки, пережиті почуття, рухи та їх системи.Основними процесами пам’яті є запам’ятовування, збереження упізнання та відтворення.

Запамятовування – процес, спрямований на збереження в пам’яті одежаних вражень, це передумова їх зберігання.

Збереження – процес активної переробки, систематизації, узагальнення матеріалу, оволодіння ним.

Упізнання та відтворення – це встановлення передусім сприйнятого. Різниця між ними полягає в тому, що впізнавання відбуваєтьчя під час повторної зустрічі з об’єктом, за умови повторного його сприйняття – за відсутності об’єкта.

Які є прийоми кращого запамятовування? Чим кращі пам’ять та увага, тим легше сприймати навчальний матеріал, підвищується успішність. Один із прийомів кращого запам’ятовування – мнемотехніка. Під час застосовування глибше аналізується, структурується й більше усвідомлюється. Наприклад, під час запам’ятовування історичних дат можна використати порівняння за подібністю та контрастом з відомими подіями, під час запам’ятовування іноземних слів – з уже відомими словами.

Коли потрібно запам’ятати послідовність ряду цифр, наприклад 235505111984, то робити це набагато легше, якщо розкласти їх у такій комбінації: 23, 55, 05, 11, 1984 – і запам’ятати ці цифри як часовий ряд – п’ять дванадцята, 5 листопада 1984 р.

Можна використовувати смислове кодування. Наприклад число 124 179 можна запам’ятати за допомогою такої фрази: «Я це знаю й пам’ятаю прекрасно». Кількість букв у кожному слові відповідає цифрам наведеного числа.

Усі ці системи запам’ятовуваннятбудуються на асоціаціях – поєднанні того, що ви намагаєтеся утримати в пам’яті, з тим що вам уже відомо. (Дізнайтеся про це докладніше з додаткових джерел інформації).

Кроки до успіху

Як правильно сприймати інформацію, щоб швидко та якісно засвоїти знання й отримати високі оцінки за виконання домашнього завдання? Для цього потрібно бути дуже уважним на уроці. Найкраще засвоюються знання, отримані за допомогою зору та слуху,обоворення, практичних дій. Запитуйте вчителя про те що не зрозуміли. Ваші запитання свідчать про активність мислення. Основні положення уроку й нові слова корисно записувати в зошит, адже, записуючи, ви читаєте двічі, отже, і краще запам’ятовуєте. Регулярно тренируйте свою пам’ять. Постійно дбайте про поліпшення результатів запам’ятовування.

Удосконаленню пам’яті дуже шкодять перенапруження, негативні емоції, пасивність і лінощі, а ще брак свіжого повітря й поживних речовин, які надходять в організм з їжею.

Багато хто вважає, що талановитим людям усе дається легко та просто, без особливого напруження. Однак це не так. Для розвитку таланту потрібне тривале, наполегливе навчання й велика копітка праця. Як правило, талант і геніальність завжди поєднуються з винятковою працездатністю та працьовитістю. Отже, якщо ви прагнете підкорити вершини, досягти успіху в житті, постійно пам’ятайте про те. Що талант – це праця, помножена на терплячість, тобто це схильність до безперервної праці.

Вправа на розвиток творчих здібностей

«Так, та не так»

Кожен отримує якийсь предмет (ключ, гребінець, м’ячик, лінійку, зошит тощо). Завдання: назвати основне призначення предмета та придумати кілька варіантів творчого його застосування. Наприклад: ключем відкрива­ють замок, та він може бути грузилом на вудочці, предметом декорування інтер’єру, ґудзиком, закладкою в книзі тощо.

Оздоровлююча вправа. Руханка

«Танці народів світу» (відео)

Подивіться відео уривок уроку в танцювальній школі. Запам’ятайте рухи, щоб під час наступного демонстрування сюжету ви могли їх відтворити. Для цього вам треба зосередити увагу, сконцентруватися, поставити мету на запам’ятання.

Підбиття підсумків уроку

Коментоване оцінювання роботи класу, окремих учнів на уроці

Домашнє завдання

Разом із батьками та близькими людьми виконайте вправи на концентрацію уваги, розвиток пам’яті й уяви.

Обов'язкове: опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ _, с. _).

Додаткові (на вибір, за бажанням): написати есе «Якби я був (була)

тваринкою, то ...»; скласти план розвитку своїх пам’яті, уваги або уяви.

Перелік використаної літератури

  1. Поліщук Н. М. Основи здоров’я. 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. Видавництво «Грамота», 2015.

  2. Жадан О. М. Ж15 Основи здоров’я. 7 клас. — Х. : Вид. група «Основа», 2015. — 104 с. — (Серія «Мій конспект»).

  3. https://yandex.ua/images/search?

-80%
Курсы повышения квалификации

Организация работы в общежитии

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
800 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Разработка урока на тему "Уміння вчитися. Умови успішного навчання. Розвиток сприйняття, уваги, пам’яті, творчих здібностей" (Основи здоров’я) (1.68 MB)
