Меню
Разработки
Разработки  /  Английский язык  /  Уроки  /  5 класс  /  Технологическая карта урока "Школьное расписание"

Технологическая карта урока "Школьное расписание"

10.03.2024

Содержимое разработки

Технологическая карта урока по английскому языку в 5 классе

Дата


Класс

5

Время

40 мин

Тема

Школьное расписание

Цель

Развитие умения читать с извлечением основной и необходимой информации.

Планируемые результаты

Личностные :

1.Формирование мотивации изучения английского языка и стремление к совершенствованию.

2.Стремление к совершенствованию собственной речевой культуры.

3.Фомирование ответственного отношения к учению.

4.Развитие таких качеств как целеустремлённость, инициативность, трудолюбие, дисциплинированность.

Регулятивные :

1.Формирование умения самостоятельно контролировать своё время и управлять им.

2.Формирование умения самостоятельной работы по алгоритму.

3.Умение корректировать свои действия в процессе коммуникативной деятельности на английском языке.

4.Формирование умения определять тему и цель урока, составлять план действий.

5.Формирование умения самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке.

Познавательные :

1.Освоение ознакомительного, поискового, изучающего чтения.

Коммуникативные:

1.Формулирование собственного мнения и позиции.

2.Умение задавать вопросы и отвечать на них.

3.Адекватное использование речевых средств для решения различных коммуникативных задач.

4.Использование языковых средств для отображения своих чувств, мыслей, мотивов и потребностей.


Тип урока

Урок изучения нового материала

Методические

Приемы

Технология развития критического мышления через аудирование, говорение, чтение, письмо

Форма организации деятельности учащихся

  • Фронтальная;

  • Индивидуальная;

Оборудование

Презентация, мультимедийный проектор

Структура урока

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Средства

Организационная форма

Результат

Время

I.Оргмомент

Вводит учащихся в иноязычную деятельность при помощи этикетного диалога.

Good morning, children.

Nice to meet you after your summer holidays.

How are you?

I am fine, thank you?

2. Проверяет готовность учащихся к уроку:

Are you ready for the lesson?

Участвуют в этикетном диалоге. Предполагаемые формулировки:

Good morning, teacher.

Nice to meet you too.

I am fine, thank you.

How are you?



фронтальная

Учащиеся эмоционально настроены на урок

2 мин.

III. Открытие новых знаний

Предлагает обучающимся послушать диалог (Приложение 1) определить тему и задачи урока


Vocabulary revision

What do teachers say in different lessons? Read and match.


  1. “We are going to paint a vase today.”

  2. “Who would like to do sums on page 78?”

  3. “The topic of our lesson is “Animals”.”

  4. “Today we are writing a dictation.”

  5. “Let’s listen to a short dialogue in English”.

  6. “Elizabeth I was the Queen of England from 1558 to 1603.”


  1. History.

  2. Maths.

  3. English.

  4. Art.

  5. Nature Studies.

  6. Russian

Предлагает рассмотреть расписание в школе Green school (учебник с 26 упр 2.), повторить название предметов за диктором.


Обучающиеся выполняют задание на соотнесения.










































Обучающиеся слушают, читают и повторяют.


аудиозапись
















Задание










































учебник

Индивидуальная
















Фронтальная










































индивидуальная

Регулятивные:

Формирование способности формулировать тему и цель урока,

, выполнять учебные действия в соответствии с поставленной задачей.

Коммуникативные:

Формирование умения оформлять свои мысли в устной форме.



















Познавательные: соотносят вопрос с ответом.


III. Первичная проверка понимания текста

Reading.

Pre-reading activities.

Answer the questions:

  1. What is your favorite day of the week?

  2. What lesson is difficult for you?

  3. Is PE useful for you?

While-reading activities


Чтение текста вслух. (приложение 2). Найти слова в тексте и сказать

what is terrible, nice, favorite, difficult, useful, great?

Задача- читать с пониманием прочитанного.



Обучающиеся читают текст и отмечают необходимые слова в тексте













Раздаточный материал



индивидуальная

Личностные результаты:

-формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию









предметные результаты:

дифференцировать главную и второстепенную информацию прочитанного текста;

строить устные высказывания на заданную тему;



IV. Физкультминутка

Hands up, hands down,

Hands on hips, sit down.

Stand up, hands up,

Hands down, sit down.


Выполняют физкультминутку


индивидуальная



V. Первичное закрепление

While listening

Listen to the script and say what lessons the main characters have.


Tim: Hello, Jim! How are you?

Jim: I’m not very well. I can’t go to school now. Can you tell me the timetable?

T: Of course, I can. It is Tuesday, so the first lesson is Ukrainian.

J: What is the fourth lesson?

T: Let me see. It’s Nature Studies.

J: Do we have a lot of lessons on Wednesday?

T: As usually, six.

J: I know that the first lesson is Nature Studies, too. What is the second lesson?

T: It’s Literature. And sixth lesson is Art.

J: And when do we have English?

T: Oh, we have it on Monday, the fifth lesson and on Tuesday, the third lesson.

J: Do we have Maths on Monday?

T: Yes, we have it – the third lesson.

Speaking

What can you say about these subjects? Are they interesting, useful, boring, easy, difficult, important for you?

1. Maths is…..

2. Literature is ….

3. Russian is ……

4. History is …….

5. Computer Studies is …..

6. Nature Studies is ...….

7. English is ….



Слушают диалог и отвечают на вопрос.



Регулятивные:

Самостоятельное создание способов решения проблем творческого и поискового характера;

Умение действовать последовательно на уроке, придерживаясь определённого плана, инструкции.

Познавательные:

Поиск и выделение необходимой информации, выдвижение гипотезы и её обоснование, определение основной и второстепенной информации.

Коммуникативные:

Выражение своих мыслей с достаточной полнотой и точностью, аргументирование своего мнения или вывода, контроль, коррекция действий партнёра.

Личностные :

Самоопределение, самосознание.



VI. Стадия рефлексии.

So we are summing-up our work.

Which exercises were interesting( boring, easy) for you? What did you like most in the lesson? Name three words that you remembered from the lesson.


Обучающиеся приводят примеры





VII. Домашнее задание.

Дает домашнее задание, объясняя его выполнение

We have done a great job. Now write down your home task: write a letter to your friend about your school subjects.

Записывают домашнее задание в дневники

дневники

фронтальная

Регулятивные:

Принимают и сохраняют учебную задачу на самостоятельную подготовку.

3 мин.




Приложение 1

-Rosy, what lessons do we have today?

-The first lessons is literature. The second is Mathematics. Then we have Arts. The forth lesson is English and the fifth, the last one is P.E.

-Thank you very much.

-Not at all


Приложение 2

Pre-reading activities.

Answer the questions:

  1. What is your favourite day of the week?

  2. What lesson is difficult for you?

  3. Is PE useful for you?

While-reading activities

Say, what is terrible, nice, favourite, difficult, useful, great?



Dear Ben,

I’m in the fifth form now. At my school we have six lessons a day, three in the morning and three in the afternoon. This year we study thirteen subjects! Monday morning is terrible.

We have Maths for two lessons and then the Nature Study lesson. Monday afternoon is nice: we have two lessons of English and then Music.

Tuesday is my favourite day. We have History and English in the morning and Computer Studies and Art. On Wednesday we have PE lesson in the afternoon. It’s my favourite subject.

I like Wednesday afternoon! Thursday is difficult. I don’t like German but it’s useful. Friday is OK because it is the last day of the school week. Saturday and Sunday are great fun!

What about you? How many lessons do you have every day? Which subjects do you like?

I’m looking forward to hearing from you!

Best wishes,

Tom

  1. Put “+” if the sentence is right and “-“if it is wrong.

  1. I’m in the fifth form now.

  2. Monday morning is wonderful.

  3. We have Maths for three lessons

  4. Monday afternoon is nice: we have two lessons of English and then Music.

  5. Thursday is a favorite day.







Приложение 3

Post- reading activities

Choose the correct item.

  1. Tom goes to school in ___

  1. England

  2. Ukraine

  3. The USA

  1. Tom has____lessons a day.

  1. five

  2. six

  3. seven

  1. He studies_____subjects this year.

  1. ten

  2. fourteen

  3. thirteen

  1. His favourite day is______.

  1. Tuesday

  2. Wednesday

  3. Friday

  1. Tom’s favourite subject is_______.

  1. German

  2. PE

  3. Nature Study

Choose the right word to fill in gaps.

  1. Bill doesn’t like Maths because he thinks it is ___(useful / difficult), but I think it is very ____(useful, comfortable)

  2. Our lessons of History are very ____(interesting /important) and not ___(full/ boring)

  3. Physics is not____(dull/ easy) but it is very ____(important/ funny).

  4. I like Computer Studies because it is______(important/ nice).

  5. My classmates think that Art is very______(interesting/ boring)/




Приложение 4

Listening

Before listening

What lessons did you have yesterday? What lessons do you have today? What lessons will you have tomorrow?

While listening

Listen to the script and say what lessons the main characters have.



Tim: Hello, Jim! How are you?

Jim: I’m not very well. I can’t go to school now. Can you tell me the timetable?

T: Of course, I can. It is Tuesday, so the first lesson is Russian.

J: What is the fourth lesson?

T: Let me see. It’s Nature Studies.

J: Do we have a lot of lessons on Wednesday?

T: As usually, six.

J: I know that the first lesson is Nature Studies, too. What is the second lesson?

T: It’s Literature. And sixth lesson is Art.

J: And when do we have English?

T: Oh, we have it on Monday, the fifth lesson and on Tuesday, the third lesson.

J: Do we have Maths on Monday?

T: Yes, we have it – the third lesson.

After listening

Fill the gaps

Monday Tuesday Wednesday

  1. Literature 1. 1. Nature Study

  2. Art 2. Maths 2.

  3. 3. English 3. PE

  4. PE 4. 4. History

  5. 5. Art 5. Russian

  6. Nature Studies 6. Music 6.



Приложение 5



Speaking

What can you say about these subjects? Are they interesting, useful, boring, easy, difficult, important for you?

  1. Maths is…..

  2. Literature is ….

  3. Russian is ……

  4. History is …….

  5. Computer Studies is …..

  6. Nature Studies is ...….

  7. English is ….




-75%
Курсы повышения квалификации

Теоретические и практические основания методической деятельности преподавателя иностранного языка

Продолжительность 72 часа
Документ: Удостоверение о повышении квалификации
4000 руб.
1000 руб.
Подробнее
Скачать разработку
Сохранить у себя:
Технологическая карта урока "Школьное расписание" (33.73 KB)
